HledatMapa strnek

Pbh kapky

29.3.2016 - Srí Lanka - promítání fotek z putování po Cejlonu


SRÍ LANKA - autobusem, vlakem, tuktukem a občas i pěšky :)


Pozvánka na promítání fotek z putování po Cejlonu a posezení nad šálkem cejlonského čaje.


Pozvanka.jpg

                                Pro letošní program Galerie 4P  připravila Kačka Jurková.Kačka Jurková je studentkou PřF Univerzity Karlovy v Praze a v našem ústavu pracuje na své diplomové práci v Oddělení nízkodimenzionálních systémů. Vedle svých studií a práce v laboratoři si občas odskočí na druhý konec světa, tam fotí a nasává atmosféru jiného světa.

Se svými fotkami a obrázky se mj. účastní výstavy "Nejen prací živ je vědec", kterou ústav každoročně v předvánočním čase pořádá.


-----------------------


O Galerii 4P - aneb jako to všechno začalo.....


Stručný návod, jak v akademické instituci (ze dne na den) vybudovat galerii:

Potřebujete ústav -  v něm vhodný prostor -  cedulku s názvem -  chuť něco dělat/organizovat  a zájemce, co k vám budou chodit na pořádané výstavy/akce.

Jednoduché, ne ?  A takové to taky v dubnu 2015 bylo !


Takže - prostor, kde pořádat výstavy, máme. Je to část vestibulu a respirium před přednáškovým sálem (který má 110 míst). Takže stačilo jej jen vhodně pojmenovat. Galerii jsme tedy nazvali Galerie 4P, což ale neznamená čtvrté patro, protože mít galerie ve 4. patře není zrovna vhodné !.

Co to tedy znamená ? Galerie 4P= Galerie Před Plastikou Praha Polarografická (to jsou ta 4 P). Prostoru totiž dominuje javorová plastika nazvaná Praha Polarografická, jejímž autorem je akademický sochař Lumír Čmerda. Pan Čmerda plastiku vytvořil v osmdesátých letech, konkrétně pro tento prostor, když se v roce 1988 budova ústavu otevřela.

Proč plastika Praha Polarografická?

Tento ústav nese jméno Jaroslava Heyrovského, našeho jediného nobelisty v oboru chemie. Nobelovu cenu dostal Heyrovský za objev polarografie, v 50. letech založil Polarografický ústav a v 70. letech vznikl fúzí Polarografického ústavu a Ústavu fyzikální chemie náš ústav. Pan Čmerda při zadání vyzdobit tuto budovu vyšel jednak z Prahy a jednak se inspiroval chemií. Plastika představuje pražské památky staré i nové, má jeden pás věnovaný Heyrovského polarografii, a objevují se v ní značky chemických prvků, které jsou autorovými zkratkami pro pražské památky, například Pb - olovo - Prašná brána, O - kyslík - Orloj, Cl - chlor - Klementinum.


Výstavy z velké části umísťujeme  zde, pak ještě využíváme velké respirium, prostor před přednáškovým sálem, který na galerii volně navazuje, takže se stal její součástí.

Komornější pořady se  také odehrávají  v malé přednáškové místnosti v 1. patře (m.108).


Ročně plánujeme pořádat 4-5 výstav a jiných akcí s kulturně-vzdělávacím podtextem z jakéhokoliv oboru (mimo náš obor tj. fyzikální chemii, neboť práce bylo dost). 


Vše nám běží - právě je v Galerii 4P (od 23.2. do 7.4.2016 - viz snímek 3 a 4 níže) výstava fotografií "Posedlost létáním", na které se představuje akrobatická letkyně Ing. Radka Máchová, žena, která svůj život jak profesní, tak osobní věnovala létání. 


DSC_0405_28-4.jpg

DSC_0171.JPG
DSC_0674-23-2.jpg

DSC_0680-23-2.jpg
Ilustrační fota z programů pořádaných v Galerii 4P v roce 2015 (1,2) a 2016 (3,4).
[Zpt]

AKTUALITY

11.4.2024 - Harmonogram akcí roku 2024- vzděláváme naplno, duben jede rekordních 22 akcí...

Pedagogové, kteří koncem roku neváhali a objednali své programy, jsou již v našem harm

19.2.2024 - Program "Věda podle vzoru žena" měl své navštěvnice i návštěvníky (fotogalerie).

Již podruhé jsme uspořádali program komorního Dne otevřených dveří v rámci Mezinár

4.1.2024 - Startuje 5 stáží v projektu Otevřená věda

Projekt Otevřená věda je tu s námi již od roku 2005. Našimi laboratořemi  tak mělo m

3.1.2024 - V sobotu 20.ledna spouštíme nové kurzy chemie Cesta za Nobelovkou

21.12.2023 - Štastný nový rok 2024
Rok 2023 se blíží ku svému konci a nám tedy končí náš roční harmonogram "Chemie v nás".<

stav fyzikln chemie J. Heyrovskho AV R

Hlavní strana | O projektu | Aktuality | Chemie je krásná | Archiv akcí | Otevřená věda | Stáže v laboratořích | Seminář studentů | Virtuální exkurse | Programy pro SŠ | Programy pro ZŠ | Pro pedagogy | Letní školy | Galerie 4P | Týden vědy | Toulky historií | Kontakt | Projektový tým


Webdesign©2024 Hana Francov - FlexyWEB TOPlist