HledatMapa strnek

Pbh kapky

Věda v roušce 2021?

Budeme letos moci vzdělávat a popularizovat  alespoň v roušce nebo ani to ne? Kdo ví? Proto jsme letošní roční harmonogram, který právě spouštíme,  nazvali Věda v roušce a navíc ještě s otazníkem :o).
DSC_0184-29-9.JPG

Do ústavu každý týden jezdili, tedy až do roku 2020, zájemci z různých škol a absolvovali  svůj vzdělávací program složený z přednášek, praktik, workshopů nebo, to pro ty z MŠ a 1.stupně ZŠ, z chemického divadla.  Rok 2020 byl ale od března zcela jiný: učilo se převážně distančně a naše programy tak byly přesouvány na neurčito. 
Ne jinak tomu bude asi i letos, doufáme, že jen v první polovině roku. Pak snad bude lépe :o). Pro inspiraci ke své návštěvě se podívejte na rok 2019 -zde.

2242o.jpg

Momentálně, opět od 14.října  2020 zase  

fungujeme spíše přes internet ve "virtuální laboratoři", kde toho najdete spoustu:  


  • S chemikem v kuchyni - pokusy s fotonávody. 7 úloh (včetně pracovních listů s opakováním) najdete v odkazu AKTUALITY (v létě 2020).  K některým úlohám byla natočena i videa (6 kousků).
  • OSMIČKOVÁ CHEMIE - krok za krokem.....tvoříme výuku chemie přes web pro naše žáky 7. a 8. ročníku ze ZŠ SCIO Praha 13, kteří k nám chodili do EDU laboratoře  (tedy pokud to šlo :o) ). Sledovat výuku chemie pro 8. ročník na myšlenkových mapách a audio nahrávkách může ale každý, kdo to potřebuje či chce (odkaz  ZŠ SCIO Praha 13).
  • NOVINKA, od dubna ---- náš příspěvek k ON LINE výuce chemie na ZŠ ---- Zapojili jsme se do akademického  programu Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky!- naši nabídku chemické hodiny tak trochu jinak využívá řada základních škol (viz harmonogram níže). 


Harmonogram roku 2021: 
zatím  58 plánovaných/proběhlých programů.


Podrobný přehled naleznete níže na stránce pod jednotlivými měsíci.KVĚTEN (17)

3.5. - ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ Libouchov (9. třída).

3.5. - ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ T. G. Masaryka Mnichovice (8.B).

4.5. - ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ Lichnov (společně 8. a 9. třída).

4.5. - ZŠ -  V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ T. G. Masaryka Mnichovice (8.A).

5.5. - ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ Polná u Jihlavy (deváťáci).

6.5. - ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ Polná u Jihlavy (deváťáci).

7.5. - ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ Libouchov (8. třída).

10.5. - ZŠ-- V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ Stará Boleslav (9.A).

11.5. - ZŠ-  V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ Stará Boleslav (8.A).

12.5. - ZŠ-  V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! představíme čtvrťákům, o čem byla, je a bude  chemie,  v rámci jejich on-line výuky (pro 7. ZŠ Most).

13.5. - ZŠ-  V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ Stará Boleslav (8.B).

13.5. - ZŠ -  V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ T. G. Masaryka Mnichovice (8.C).

18.5.  - ZŠ - Experimentování v kroužku chemie DŠ I. (téma: PSP- triáda Fe-Co-Ni).

20.5. - ZŠ - Experimentování v kroužku chemie DŠ II. (téma: PSP- triáda Fe-Co-Ni).

21.5. - ZŠ-  V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ Rudná (9.B).

22.5. - MŠ/ZŠ - Pokračujeme dalším z chemických sobotních kurzů Cesta za nobelovkou.

27.5. - pedagogové ZŠ-  Webinář na téma Elektrochemie a J. Heyrovský, pro vzdělávací projekt řešený v NPI ČR (přednáší K. Stejskalová). 


DUBEN (28)

6.4. - ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! jsme učili  hodinu chemie on-line se žáky ZŠ E. Lukášové z Ostravy (pro 60 připojených, 8. a 9. ročníky- rekapitulace programu).

9.4.ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line pro žáky  ZŠ SMART z  Roudnice  n. Labem (ca patnáctka osmáků+1 naše stážistka projektu OV -  rekapitulace programu).

12.4.ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ Dobřichovice (9.B, ca 20 žáků - rekapitulace programu).

13.4.ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ Nezamyslice u Prostějova (dvě třídy osmáků, 32 připojených- rekapitulace programu).

14.4. - ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ Kosmonosy (8. ročník, 20 připojených, rekapitulace výuky).

15.4. - ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ z Frenštátu  (osmáci- sledovalo 47 přihlášených;  rekapitulace výuky).

16.4. - ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit 2 hodiny  chemie on-line se žáky  ZŠ Kraslice (účast 35 přihlášených deváťáků, rekapitulace programu).

16.4. - ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ Kosmonosy (25 osmáků, rekapitulace programu).

19.4. - ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ Dobřichovice (9.A).

19.4. - ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  kvarty z GY ALTIS Praha.

20.4. - ZŠ- V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ Stará Boleslav (9.C).

20.4.  - ZŠ - Experimentování v kroužku chemie DŠ I. v EDU laboratoři  (13-16 hod, téma: kyseliny  a zásady a jejich reakce).

21.4. - ZŠ- V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ Stará Boleslav (9.B).

21.4. - VŠ - Webinář o tom, jak na popularizaci  vědy (po studenty a mladé vědce z UK Praha přednáší K. Stejskalová).

22.4.  - ZŠ - Experimentování v kroužku chemie DŠ II. v EDU laboratoři (10-13 hod, téma: kyseliny  a zásady a jejich reakce).

23.4. - ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit 2 hodiny chemie on-line se žáky  ZŠ Kraslice.

23.4. - ZŠ- V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ Stará Boleslav (8.C).

23.4. - SŠ-  V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  Gymnázia Na Pražačce (kvarta - 9. třída).

23.4.   - SŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  Gymnázia Mimoň (septima, 3. ročník).

24.4. -  MŠ/ZŠ - Zahajujeme letošní chemické sobotní kurzy Cesta za nobelovkou, v EDU laboratoři  (3 kurzy, 9-16 hodin).

26.4. - ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ O. Jaroše z Loun  (9.B).

27.4. - ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ Polná u Jihlavy  (v čase 8-11 hodin proběhnou 3 hodiny za sebou pro tři třídy osmáků).

28.4.ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  7. ZŠ Chomutov  (9.A ) 

28.4.ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  7. ZŠ Chomutov  (9.B ) 

29.4. - ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  ZŠ O. Jaroše z Loun  (9.A).

29.4.ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  7. ZŠ Chomutov  (9.C).

30.4. - ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  7. ZŠ Chomutov  (8.A ) 

30.4. - ZŠ - V rámci programu vyhlášeného AV ČR- Pozvěte si vědkyni/vědce do výuky! budeme učit hodinu chemie on-line se žáky  7. ZŠ Chomutov  (8.B ) 

BŘEZEN (4)

Žádný z plánovaných programů nemohl být realizován vzhledem ke covidové  uzavírce okresů.
*** ZRUŠENO***
13.3.-  MŠ/ZŠ - Sobotní kurz Cesta za nobelovkou.
23.3.-  ZŠ - Chemický kroužek DŠ I.
25.3. - ZŠ - Chemický kroužek DŠ II.

MEDIA --- Česká televize odvysílala 18.3. v rámci cyklu České zázraky (na ČT 2) díl s názvem Kapka rtuti věnovaný Jaroslavu  Heyrovskému a polarografii. Část dokumentu se natáčela v našem ústavu (září 2019) v expozici výstavy Příběh kapky (spustit zde).


ÚNOR (2)

9.2.  2021 - ZŠ - Experimentování v kroužku chemie DŠ I.,  v EDU laboratoři (téma VI.A skupina PSP a pokusy se sírou a jejími sloučeninami, 9 žáků).

11.2.  2021 - ZŠ - Experimentování v kroužku chemie DŠ II., v EDU laboratoři  (téma VI.A skupina PSP a pokusy se sírou a jejími sloučeninami, 8 žáků).LEDEN (7)

1. - 31. 1. 2021 - SŠ - V průběhu ledna zahajujeme naše nové chemické stáže v projektu Otevřená věda 2021. Na 7 tematicky různých stáží začne dojíždět ke svým 6 lektorům (V. Kolivoška, E. Krupičková-Pluhařová, K. Mlekodaj, J.Olszówka, K. Stejskalová a S. Valtera)  13  středoškoláků z celé ČR.

26. 1.  2021 - ZŠ - Experimentování v kroužku chemie DŠ I. (téma V.A skupina PSP a pokusy s Bi a jeho sloučeninami, 9 žáků).21. 1.  2021 - ZŠ - Experimentování v kroužku chemie DŠ II. (téma V.A skupina PSP a pokusy s Bi a jeho sloučeninami, 3 žáci)


*** ZRUŠENO (Covid-19: PES na stupni 5 a jeho opatření).

16. 1. 2021 - ZŠ -  Nový chemický kurz Cesta za Nobelovkou zahajujeme první sobotou  (3 kurzy). Možná zahájíme v únoru (sobota 13.2.), až se budeme moci sejít v počtu alespoň 10. 


Úterky 12.1., 19.1., 2021 - - Plánujeme další výuku chemie experimentováním pro žáky ze ZŠ SCIO Praha 13. Proběhne buď distanční formou nebo, zlepší li se  situace v systému PES a žáci se vrátí do lavic, tak již snad v naší EDU laboratoři. 


*** ZRUŠENO (Covid-19: PES na stupni 5 a jeho opatření)

5. 1. 2021 - ZŠ -  Výuka  chemie experimentem v EDU laboratoři - pro žáky 7. a 8.ročníku ZŠ SCIO Praha 13 (15 žáků). Proběhla jen distanční výuka na téma Chemická vazba - materiály ke stažení (slidy s textem a obrázky a komentáře formou audio souboru). Naše nedávné  výstupy v médiích: 


JASB, č. 1/2020 (vyšlo 30.12.) --- Nový časopis (vychází v anglické verzi), který bude zveřejňovat práce studentů (SŠ a VŠ) vytvořené v rámci např. SOČ či jiných projektů. Pro jeho první číslo jsme byli požádáni o článek o Jaroslavu Heyrovském, jehož 130. výročí narození jsme si k 20.12.2020 připomněli (článek lze přečíst zde).   


ČRo Vltava, pořad Osudy (28.-30.12.2020)- na svého otce vzpomínají Michael a Jitka Heyrovských (poslechnout zde).


Česká televize, Studio ČT 24, 21.12. 2020. Rozhovor s K. Stejskalovou o J. Heyrovském (připomínka 130. výročí jeho narození), lze spustit např. ze stránky Nadačního fondu J. Heyrovského (zde). 


Celková návštěvnost lednových programů -  70 zájemců.

AKTUALITY

16. 4.2021 - Pátek 23. 4. snad nebude Pátkem třináctého :o)

Pátek 23.4. bude takový prub

16. 4.2021 - Jeli jsme projektový den deváťáků s chemií on line v ZŠ Kraslice

Dnes po ránu (hned od 9 do 11 hodin) proběhl první projektov

14. a 16. 4.2021 - On line hodiny ve dvou osmičkách ZŠ Kosmonosy

Ve středu 14.4. a v pátek 16.4.  jsme učili dvě třídy os

15.4.2021 - On line hodiny pro osmáky ze ZŠ /MŠ Záhuní 480 z Frenštátu pod Radhoštěm

Dnes dvě třídy osmáků s pí učitelkou P. Fišerovou  nav

13.4.2021 - On line hodiny pro osmáky ze ZŠ Nezamyslice

Dnes dopoledne proběhla dvouhodinová výuka pro osmáky s pan

stav fyzikln chemie J. Heyrovskho AV R

Hlavní strana | O projektu | Aktuality | Věda v roušce 2021? | Archiv akcí | Otevřená věda | Stáže v laboratořích | Seminář studentů | Virtuální exkurse | Programy pro SŠ | Programy pro ZŠ | Pro pedagogy | Letní školy | Galerie 4P | Týden vědy | Toulky historií | Kontakt | Projektový tým


Webdesign©2021 Hana Francov - FlexyWEB TOPlist