HledatMapa strnek

Pbh kapky

8.6. 2020- NEW - 6. video --- Již dva měsíce žijeme nejen s rouškami ale i s Vědou na doma...

Už je to více než 2 měsíce, co vznikla iniciativa AV ČR Věda na doma (myslím, že to bylo 16. března), do které přispívají vědci z mnoha ústavů svými natočenými přednáškami, rozhovory, pořady v ČT apod.  (rekapitulující video AV ČR). Videa natočená v březnu  v naší EDU laboratoři se také vysílají postupně, a již byla odvysílána všechna (poslední 8.6.). Jak to tedy všechno bylo. Projděme si to od začátku.


Videa pro server Věda na doma: S námi (Květa a Hugo z týmu vzdělávání PEXED)   ve středu 18.3. přes den v EDU učebně/ laboratoři natočili  (Amálie a Tomáš  z týmu OAT z AV ČR) podklady k 6 úlohám a ty pak postupně tým OAT zpracovával do podoby edukačních videí k daným tématům. Samozřejmě náš výběr byl volen tak, aby žáci a studenti, kteří by chtěli pokusy doma provést, neměli větší potíže si pomůcky obstarat a v improvizované laboratoři si je sami zrealizovat.  V návaznosti na tato videa jsme začali tvořit prezentace k úlohám (tzv. krok po kroku) a to s pomůckami, které lze pořídit mimo laboratoř a pokusy tak zrealizovat doma "na koleně".


DSC_0626-18-3.JPG


A tak vznikl seriál S chemikem v kuchyni  (všechny dosavadní návody viz Aktuality): Ne všechny jeho úlohy jsou zachyceny na videích, ale část ano. Improvizovaná laborka s využitím převážně skla a plastů, co normálně končí v tříděném odpadu,  vzniká u Květy v jejich pražské kuchyni. A když se tam vaří,  je laborka zavřená v krabici a čeká... :o).


DSC_0822-boxlaborator.JPG


Do přípravy návodů na pokusy pro ty nejmenší se pustila i Zuzka a z její kuchyně (pro změnu v  nedaleké Odolene Vodě) vznikla taky řada pěkných úloh (návody zde a taky tady; nejdřív skoukněte video I a taky velikonoční pokusy na videu II).


Zuzka-maledeti.jpg

Takže zatímco před 16. březnem jsme neměli o videích a programu S chemikem v kuchyni ani ponětí, teď existuje 8 videí a  7 prezentací  s návody k  úlohám.


Koncem března taky Květa načetla po kapitolách chemickou pohádku Poplach v Tabulkově  a její poslech v devíti dnech byl potom završen soutěží o knížku za zaslaný obrázek. Kdo neposlouchal, může poslouchat klidně i teď v době snad již odcházejícího coronaviru :o). 


stream KS-pohadka.jpg


No a kdo si chce tedy skouknout naše laborková videa  (celkem 6  kousků), může třeba  ze serveru Věda na doma nebo z kanálu You tube, takže  odsud: 


1.4. - Separační metody

separacky-barviva-1-4.jpg
Prezentace s návodem je na stránce S chemikem v kuchyni  ze dne 5.5.  (pdf ke stažení).


elektrolyza-11-5.jpg
Prezentace s návodem je na stránce S chemikem v kuchyni  ze dne 14.4.  (pdf ke stažení).hratky-kovy-18-5.jpg

Prezentace s návodem je na stránce S chemikem v kuchyni ze dne 17.4.  (pdf ke stažení).


25-5-AB-reakce.jpg

V rámci seriálu pokusů S chemikem v kuchyni brzy zařadíme i tuto úlohu krok po kroku v pdf ke stažení ......

1.6. - Víš co  jíš a proč ? Aneb  hledáme bílkoviny a  některé cukry...

bilkov-1-6.jpg

Prezentace s návodem je na stránce S chemikem v kuchyni ze dne 23.4. (pdf ke stažení).


8.6. - Na skok za enzymy a vitamíny - aneb poslední video z EDU laboratoře......

8-6-Enz-vitam-HK.jpgStejně se ale nesmírně těšíme, až zase budeme moci do laboratoře s našimi dětmi, žáky, studenty. Snad již v průběhu června. To bude zase jiná. Virtuální realita je holt jen virtuální :o)

DSC_0458.JPG
Děti na chemickém kroužku ještě v lednu 2020, kdy jsme netušili, co nás brzy čeká...


Končit se má dobrými zprávami - takže jedna nová,  snad milá zpráva, v srpnu pořádáme dvě týdenní akce:
*****  letošní srpnová týdenní  NANOškola 2020 pro 25 středoškoláků bude a v to v plánovaném termínu od pondělí 17. do pátku 21.srpna  (O co na škole půjde- viz loňský ročník.).

Na stránce školy již visí přihlášky, takže hlásit se na ni je možné do 30. června. Škola je určena pro středoškoláky starší 16 let se zájmem o Ch, Fy a Bi a to takovým, že neváhají s lidmi z těchto oborů v jejich laboratořích a učebnách strávit i jeden prázdninový týden (bude u nás  v ÚFCH J. Heyrovského).
DSC_0997-20-8.jpg
Foto týmu studentů z praktik na elektronovém mikroskopu s Milanem Boušou....*****  No a desítka chemických nenasytů (středoškoláci z pražských škol)  se bude moci přihlásit na kurz s kódovým názvem  Dusík v boru. (Asi jen chemik rozkóduje: dusík má protonové číslo 7, což  znamená, že  na programu bude 7 různých úloh/témat a budeme je dělat v pěti dnech. Na to v názvu potřebujeme prvek s protonovým číslem 5 :o), což je  přece  bor.)
Info k programu najdete v odkazu BioChemWeek 2020.

DSC_0221.JPG

Pohled do laborky s kurzem Neon v boru z roku 2019,
na který kurz Dusík v boru 2020  volně navazuje.

[Zpt]

AKTUALITY

7.12.2023 Letošní program Chemie v nás jde do finále...

Tak brzy budeme mít za sebou rok 2023. Jaký byl ? Připravíme tradiční ohlédnutí v č

6.10.2023 V pátek 6. října se koná Noc vědců, i my se připravujeme na její návštěvníky...

Rok se sešel s rokem a my tu  máme zase Noc vědců, letos s podtitulem TAJEMNO. Vypravit

28.8.2023 NANO2023 - den poslední, skoukněte závěrečnou video reportáž...

V pátek  25. srpna jsme, se slzou v

24.8.2023 NANO2023- den třetí, skoukněte druhé video...
Ve středu 23. srpna jsme pořídili druhé video provázející letošní nanoškolou. 
22.8.2023 Začala nanoškola- skoukněte první video...

V pondělí po deváté hodině začaly vestibulem projíždět kufry, větší ruch než bý

stav fyzikln chemie J. Heyrovskho AV R

Hlavní strana | O projektu | Aktuality | Chemie v nás | Archiv akcí | Otevřená věda | Stáže v laboratořích | Seminář studentů | Virtuální exkurse | Programy pro SŠ | Programy pro ZŠ | Pro pedagogy | Letní školy | Galerie 4P | Týden vědy | Toulky historií | Kontakt | Projektový tým


Webdesign©2023 Hana Francov - FlexyWEB TOPlist